Per 1 oktober 2026 verandert de manier waarop je gefumigeerde bulklading meldt in de service Melding Schip in het Port Community System (PCS) van Portbase. De meldgegevens worden in de webschermen voortaan op één centrale plaats vastgelegd. Hierdoor hoef je deze informatie niet langer zowel via het PCS als afzonderlijk per e-mail (of via een andere wijze) aan te leveren. Dit vereenvoudigt het meldproces. Daarnaast kan je gemakkelijk aangeven welke methode van ontsmetting is gebruikt.
De API aanpassingen (versie 6) zijn vanaf 1 oktober beschikbaar. In eerste instantie zijn ze optioneel en vanaf 11 januari 2027 verplicht. De verschillen lees je hieronder in de release note terug.
Wat wijzigt per 1 oktober 2026 in de webschermen en in de API
Wanneer lading in het buitenland is ontsmet of gefumigeerd, moet je vóór aankomst in de haven deze informatie aan de havenmeester melden. De afhandeling van het schip moet daarnaast plaatsvinden volgens het door de havenmeester vastgestelde Plan van Aanpak (Amsterdam en Rotterdam) voor gefumigeerde lading: ‘Plan van aanpak voor zeeschepen waarvan de lading in het buitenland is ontsmet met fosfine’.
Om de meldplicht overzichtelijker te maken, meldt je de gegevens uit het Plan van Aanpak voortaan rechtstreeks via de webschermen in Melding Schip of via de API. Dit doe je in de webschermen in het bezoek (zoals je ziet in de afbeelding hieronder)

En in het scherm bij de declaratie gevaarlijke stoffen, wanneer je in de dropdown kiest voor de methode van ontsmetting. Als je kiest voor fosfine, aluminiumfosfine of magnesiumfosfine, dan moet je aangeven of er gebruik is gemaakt van omhulsels (sleeves) of van losse tabletten (tablets). Daarnaast moet je aangeven:
- het aantal in de laadhaven toegevoegde omhulsels (sleeves);
- het aantal omhulsels met residuen dat is verwijderd;
- de naam en contactgegevens van de opdrachtgever van de gassingsleider;
- de naam en contactgegevens van de gassingsleider die het schip begeleidt;
- de naam en contactgegevens van de firma die de lossing en het muieren van het schip verzorgt;
Er komen geen nieuwe verplichtingen bij; je meldt deze bestaande gegevens voortaan alleen op één centrale plaats in het PCS van Portbase. Onderstaand een schermafbeelding hoe dit eruit ziet.

Deze informatie is nodig om de gefumigeerde lading veilig te kunnen lossen en verder te vervoeren. Losse tabletten blijken in de praktijk niet altijd volledig te zijn uitgewerkt. Komen resten tijdens de lossing in een binnenvaartschip terecht, dan kunnen deze opnieuw reageren en op een later moment giftig fosfinegas vrijgeven. Dat kan een levensgevaarlijke situatie veroorzaken. Door vooraf te weten welke fumigatiemethode is gebruikt, kunnen de betrokken partijen passende veiligheidsmaatregelen nemen.
Beschikbaarheid per kanaal
| Kanaal | Beschikbaarheid en werking |
| Declare Visit API | Alleen het nieuwe veld fumigatedCargoInBulk kan bij het aanmaken van een bezoek worden aangeleverd. Van 1 oktober 2026 tot en met 10 januari 2027 is dit veld nog niet verplicht. Vanaf 11 januari 2027 is het veld verplicht. |
| Tracking API | Alle nieuwe velden zijn beschikbaar om uit te lezen. De Tracking API is voor deze gegevens alleen-lezen. |
| Webschermen Melding Schip | Alle nieuwe velden zijn vanaf 1 oktober 2026 beschikbaar. De situatie bepaalt welke velden van toepassing en verplicht zijn. Wanneer een veld verplicht is, geldt dit vanaf 1 oktober 2026. |
Nieuwe fumigation-velden in de webschermen en veldnamen in de API
De onderstaande velden zijn vanaf 1 oktober 2026 beschikbaar in de webschermen van Melding Schip met daarbij de bijbehorende velden in de API.
| Veldnaam in Melding Schip | Veldnaam in de API | Betekenis |
| Fumigated cargo in bulk | fumigatedCargoInBulk | Of de bulklading is gefumigeerd |
| Location of fumigation | locationOfFumigation | Haven waar de fumigatie heeft plaatsgevonden. |
| Fumigant application | fumigantApplication | Methode waarmee het fumigatiemiddel is toegepast. |
| Sleeves used | sleevesUsed | Aantal gebruikte sleeves. |
| Sleeves removed | sleevesRemoved | Aantal verwijderde sleeves. |
| Defumigator hired by | defumigatorHiredBy | Partij die het ontgassingsbedrijf heeft ingehuurd. |
| Defumigator hirer phone | defumigatorHirerPhone | Telefoonnummer van de partij die het ontgassingsbedrijf heeft ingehuurd. |
| Defumigator company | defumigatorCompany | Bedrijf dat de ontgassing uitvoert. |
| Defumigator company details | defumigatorCompanyDetails | Naam en contactgegevens van het ontgassingsbedrijf. |
| Fumigation stevedore | fumigationStevedore | Bedrijf dat het lossen en mucking uitvoert. |
| Stevedore company details | stevedoreCompanyDetails | Gegevens van de stuwadoor. |